Bilgi Bankası, Blog

Jakuzi Temizliği Nasıl Yapılır?

Jakuzi Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Jakuzi temizliği ve bakımı, sağlıklı bir jakuzi keyfi için olmazsa olmazlardan biridir. Güzel bir jacuzzi terapisi sonrasında suyu tahliye edip jakuzi küveti içinde köpük ve şampuan kalıntısı kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bir sonraki kullanımda kalan artıkların mikrop ve kirli bir görünüm oluşturmaması için bunu her kullanım sonrasında yapmaya dikkat etmelisiniz. 

Kuntbay Jakuzi fabrikası olarak sizin için adım adım jakuzi temizleme rehberi ile jakuzi küveti, paneli ve yedek parçaları nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Jakuzi Temizliği İçin Temel Adımlar ve İpuçları

Jakuzi kullanımı sabit su sıcaklığı ve tazyiki ayarıyla daha keyifli ve kesintisiz bir hal alır. Tabi jakuzi keyfinizi kesintisiz şekilde devam ettirmeniz için dikkat etmeniz gereken bir başka faktör daha var. O da jakuzi suyunun kalitesi ve  jakuzi filtre temizliğidir. Jakuzi jet motorlarının kusursuz çalışması ve jakuzi tesisat borularının tıkanmaması için jakuzi temizliği ve bakımı noktasındaki püf noktalara dikkat etmelisiniz. 

Su Değiştirme Süreci 

Su kalitesi, dışarıdan herhangi bir şekilde toz, tortu ve kir girmeyecek şekilde suyun korunması neticesinde istenen seviyede tutulabilir. Çok sık jakuzi su değişimi yapmaya gerek kalmayacak su kalitesi için özellikle banyo sabunu, şampuan kullanımından uzak durmalısınız.

Jakuzi su değiştirme sıklığı, genellikle eğer jakuziyi banyo sırasında kullanıyorsanız yani şampuan ve sabunla birlikte kullanıyorsanız bu durumda suyu her kullanım sonrası değiştirmelisiniz. Ama özel su koruyucu sistemler sayesinde ve kullanmadığınız süre boyunca jakuzinizi kapatmak kaydıyla suyu bir yıl ya da 6 ay gibi uzun bir süre hiç değiştirmeden kullanabilirsiniz. 

Sağlık için jakuzi kullanımı öncesinde temiz bir mayo kullanmayı unutmayın! Denizden ya da havuzdan çıktığınız bir mayoyla değil, üzerinde deniz tuzu ya da okyanus kalıntısı kalmayan bir mayoyla jakuzi küvetine girin! 

Su kalitesini korumak için doğru su kimyasalları kullandığınızdan emin olmalısınız. Bu konuda Kuntbay Jakuzi üreticisi olarak  size 27 yıllık sektör tecrübesiyle doğru bakım ve temizlik önerileri sunacaktır. Jakuzi modelleri, bebek jakuzi, tek kişilik jakuzi, çift kişilik jakuzi ve diğer bütün modeller için merak ettiğiniz her şeyi bize sorabilirsiniz. 

Jakuzi Kimyasalları Kullanımı ve Dozajları

Jakuzi temizliği ve bakımı, kullandığınız jakuzinin ömrünü büyük ölçüde etkiler. Su kalitesi artık yeniden kullanmaya uygun olmadığında  suyu tahliye edin! Suyu tahliye ettiğinizde jakuzi yatağı ve panel kısımlarını temizleyerek yeniden kullanıma hazır hale getirin!

Özellikle akrilik küvet ve panel detayların yer aldığı jakuzi modelleri, ağır kimyasallarla değil doğal malzemelerle temizlenmelidir. Jakuzi temizleme adımları içinde yılda iki kere kritik temizlik dönemlerini es geçmemelisiniz. 

Eğer suyu yılda sadece bir kez değiştiriyorsanız bahar ya da kış döneminde bir kez suyu tahliye ederek temizlik yapabilirsiniz.Örneğin jakuzi ilkbahar temizliği için yüzey temizleyici özelliği bulunan ve aşındırmayan, yüzeye zarar vermeyen bir temizleyici tercih etmelisiniz.

Suda mikrop, bakteri ve mantar oluşumunu önlemek için sıvı klor kullanımı, su miktarının %12-15’i oranında olmalıdır. 

Termal havuz ve termal jakuzi için kullanılan çeşitli su kimyasalları arasında ayrıca tablet klor, yosun önleyici, iyon tutucu yer alır. Jakuzi temizliği ve bakımı konusunda da uzman jakuzi fabrikası üreticilerimizden gerekli tavsiyeleri alabilirsiniz. 

Pompa ve Filtrelerin Temizliği

Suyunuzu, kullanmadığınız zamanlarda üstünü kapatarak korumanın yanında filtre temizliği ve bakımı da son derece önemlidir. Jakuzi  temizliği ve bakımı noktasında su filtresi, firmanın tavsiye ettiği sıklıkta değiştirilmelidir. 

Su sanitasyon sisteminin verimli şekilde çalışması için filtre koruması ve temizliği gereklidir. Filtreleri haftada bir kez kontrol ederek sudan geçirdiğinizde tortu, böcek, yaprak gibi suyu kirletecek elementlerin oluşumunu önleyebilirsiniz.

Kapak, Kilitler ve Diğer Parçaların Bakımı

Kullanmadığınız dönemde jakuzi kapağını kapatarak suyun içine dışarıdan herhangi bir şekilde mikrop, bakteri, kir ve toz girmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca jakuzi filtrelerini düzenli olarak kontrol ettiğinizde jakuzi içinde kireç birikintisi olup olmadığını kolayca görebilirsiniz.

Kireç ve Tortu Temizliği

Jakuzi kireç temizliği yapmanıza gerek kalmaması için kireç henüz oluşmadan önlenmesi daha etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak yaptığınız kontrollerde jakuzi kapağı, gider kısımları içinde tortu ve kireç görüyorsanız suyun yeterli yumuşaklıkta olmadığını düşünebilirsiniz.

Kalitesi yüksek olan jakuzi suyu genellikle kireçlenmez. Su kalitesini düzenli olarak kontrol ettiğinizde suyun kullanım için uygunluğunu kolayca görebilirsiniz. Filtre tortu temizliği ise haftada bir yapılarak yine jakuzi kullanımıyla hijyen koşullarını sağlamış olursunuz.

Kışlama ve İlkbahar Hazırlıkları

Jakuzi kış hazırlığı ve jakuzi ilkbahar hazırlığı için suyun tahliyesi sonrasında jakuzinin içini sirkeli, karbonatlı ve limonlu suyla temizleyebilirsiniz. Temizlik malzemelerini bir kahve fincanı ya da bir küçük çay bardağı ölçüsünde kullanabilirsiniz. Özellikle bahçede ve terasta  kullandığınız jakuziler için soğuk hava koruması bulunması önemlidir. Bu özellik donma önleme avantajı sunarak jakuzinizi uzun yıllar keyifle kullanmanıza yardımcıdır. Kışlama tapası sayesinde kış öncesinde suyu boşalttığınızda boruların donmasını önleyebilirsiniz. 

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Jakuzi hangi temizlik malzemeleriyle temizlenir?

Akrilik panele sahip olan jakuzi küvetlerinin temizliğinde kimyasal kullanmamalısınız. Çünkü bu kimyasallar yüzeyde birikerek korozyona neden olur. Ayrıca kalan kimyasallar cildi tahriş edici özellik gösterir.

Jakuzi temizliği hangi bezlerle yapılır?

Sünger ve mikrofiber bez kullanarak jakuzi temizliği yapabilirsiniz. 

Jakuzi ne sıklıkla temizlenmelidir?

Jakuzi su değiştirme sıklığı, kullandığınız suyun kalitesine ve sanitasyon sistemine göre yılda bir kereye kadar çıkabilir. Bu sırada panel temizliğini yaparak bir sonraki kullanım için jakuziyi hazırlayabilirsiniz. 

Jakuzi bakımı ve temizliği yapılmazsa ne olur?

Temizliği ve bakımı yapılmayan jakuzi filtreleri tıkanarak mikrop ve bakteri oluşumuna yüz tutar. Bu da sağlık problemleri yaşamanıza yol açar. 

Sudan gelen sağlıktan en iyi şekilde faydalanmak jakuzi fabrikası aracılığıyla SPA masajının keyfini çıkarmak için şimdi Kuntbay Jakuzi ile iletişime geçin!

Bir cevap yazın